Slavikiečiai dar vienu įgyvendintu projektu žengia į kitokią kaimo ateitį
- Informacija
- Parašyta 2014 Gruodis 16, Antradienis 23:32
Slavikų seniūnijos bendruomenės centras baigia įgyvendinti vietos plėtros projektą pagal Šakių krašto vietos veiklos grupės įgyvendinamą vietos plėtros strategiją. 2012-2014 m. vykęs projektas vadinosi „Bendruomenės centro veiklos dešimtmetis – tvirtas žingsnis naujiems darbams“. Projekto Nr. LEADER-12-ŠAKIAI-03-032.
Slavikiečiai šio projekto veiklas jau baigė, paskutinė projekto įgyvendinimo data fiksuota šių metų lapkričio 30 d. bendra šio projekto vertė siekė 45 397,02 Lt, vien paramos iš ES pagal LEADER programą gauta 36 317,62 Lt. Projektinę paraišką Slavikų seniūnijos bendruomenės centras pateikė 2012 m. balandžio mėnesį, o finansavimo sutartis pasirašyta 2013 m. vasario 8 d.Šį projektą iniciavo bendruomenės vadovė Renata Baltrušaitienė, o poreikis būtent šiam projektui kilo aptariant Slavikų bendruomenės gyvavimą visuotiniame bendruomenės centro narių susirinkime. Pagrindinė projekto įgyvendintoja taip pat buvo R.Baltrušaitienė.
Slavikiečiai Šakių krašto vietos veiklos grupės įgyvendinamos vietos plėtros strategijos siūlomą galimybę pasinaudoti ES parama nutarė pasinaudoti savitai: per visą savo 10 metų veiklą Slavikų seniūnijos bendruomenės centras neturėjo įsigijęs jokios kompiuterinės (ar kitokios informacinių technologijų) priemonės. O ir aktyviai veikiančiai Slavikų kaimo kapelai nebuvo jokios kitos galimybės įsigyti reikiamų muzikos instrumentų bei koncertinių rūbų.
Tad šiems dalykams projektas „Bendruomenės centro veiklos dešimtmetis – tvirtas žingsnis naujiems darbams“ ir pasitarnavo. Jo dėka buvo gautas finansavimas ir leidinio „Slavikų praeitis ir dabartis“ leidybai.
Pasak bendruomenės centro vadovės R.Baltrušaitienės, tek lis, tiek bet koks kitas jų įgyvendintas projektas, pritraukęs įvairių fondų paramos lėšas, turi didelę reikšmę bendruomenės gyvenime. Ypač tai svarbu (o ir žodžiais neįvertinama, pasak R.Baltrušaitienės) tokiai nedidelei ir atokiai nuo rajono centro gyvuojančiai bendruomenei kaip Slavikų. Tokių projektų dėka bendruomenės įsigyja reikalingas priemones, užmezga bendradarbiavimo ryšius, auga bendruomeniškumo jausmas tarp bendruomenės narių.
Žinoma, yra ir realiai apčiuopiama materialinė nauda: už paramos lėšas įsigyta aparatūra ir kompiuterinė technika puikiai tarnauja renginių, švenčių, susirinkimų organizavimui, įgyvendinimui ir įamžinimui. Gerėja ir pačios bendruomenės veiklos organizavimas, kraštotyrinės medžiagos rinkimas, jos apdorojimas ir kaupimas.
R.Baltrušaitienė, kaip ir ne vieno kito rajono bendruomenės centro vadovai ar nariai, mato ir šiokių tokių nesklandumų projektinėje veikloje: nenumatytas atlygis finansininkui ir projekto vadovui (projekto veiklos įvykdytos be papildomų lėšų, dirbant visuomeniniais pagrindais); gaunant per mažą avansą, vietos projektus tenka vykdyti naudojant tik tiek lėšų, kiek gauta; netinkamomis laikomos įsigyto turto draudimo paslaugos (negalima to daryti iš projekto lėšų); neskiriamos lėšos einamosioms išlaidoms.
Nepaisant to, kad dalį su projektu susijusių lėšų tenka ieškoti pačios bendruomenės resursuose, visgi tokią veiklą R.Baltrušaitienė laiko labai naudinga. Slavikiečiai, kaip ir kitos rajono bendruomenės, su nekantrumu laukia ir būsimos 2014-2020 m. vietos plėtros strategijos. Tikisi, kad būsimos ES paramos dėka ir projektų pagalba pavyks išjudinti ir verslumo jausmą savos bendruomenės narių širdyse. Tačiau kol kas tokios mintys dar tik labai abstrakčios. Pasak R.Baltrušaitienės, įgyvendinusios jau du (vieną jų – investicinį) projektus pagal Šakių krašto vietos plėtros strategiją, reikia sulaukti naujos strategijos struktūros, aptarti galimus lūkesčius tarp bendruomenės narių. O gal ir naujos jėgos bendruomenėje rasis, su dar naujesnėmis, konkretesnėmis idėjomis ir planais.