Baigėsi projektas „Bendruomeninės veiklos plėtojimas Janukiškių bendruomenėje"
- Informacija
- Parašyta 2014 Gruodis 08, Pirmadienis 08:37
Tarp gausaus būrio Šakių rajono bendruomenių, besidžiaugiančių sėkmingai įgyvendintais (su ES parama kaimo plėtrai) projektais jau yra ir Janukiškių bendruomenė. Baigtas įgyvendinti projektas „Bendruomeninės veiklos plėtojimas Janukiškių bendruomenėje" (sutarties Nr. LEADER-12-ŠAKIAI-03-030), kurio bendra vertė Projekto vertė 43 868,62 Lt. Projektą finansavo Europos žemės ūkio fondas kaimo plėtrai (35 094,90 Lt) ir Šakių rajono savivaldybė (8 773,72 Lt).
Projektas pradėtas įgyvendinti dar 2013 m. Jo dėka bendruomenė itin įsigilino į etninį vietovės paveldą, siekė kuo daugiau sužinoti apie savo kaimo praeitį. Bendruomenės nariai kalbėjosi su vyresniais kaimo žmonėmis, ką jie mena apie Janukiškių praeitį, ką jiems perdavė jų senoliai. Rinko senas fotografijas. Iš surinktos medžiagos buvo sukurtas albumas - metraštis, "PowerPoint" pristatymas, išleista knygelė apie Janukiškius. Šiems darbams atlikti įsigytas nešiojamasis kompiuteris, daugiafunkcinis įrenginys, nuotraukų spausdinimo ir knygelės leidybos paslaugos.
Praėjusių metų birželį surengta šventė „Į praeitį sugrįžus ". Šventės metu buvo pristatoma surinkta medžiaga apie Janukiškių kaimą: "PowerPoint pristatymas, albumas-metraštis, knygelė. Vėliau istorinio kovų klubo „Viduramžių pasiuntiniai" kovotojai mintimis mus nukėlė į praeitį, kai Janukiškiai tik kūrėsi. Buvo surengtas riterių turnyras. Dvikovose riteriai kovėsi dėl širdies damų, pasirinktų iš šventės dalyvių tarpo. Turnyrą laimėjo visus priešininkus įveikęs riteris, kurio dama paskelbta turnyro karaliene. Vėliau šventės dalyviai dalyvavo viduramžių žaidimuose. Šventės metu žmonės susipažino su senosios Lietuvos karybos ypatumais, karių apranga, ginkluote.
Rašant projektą buvo planuota surengti šventę „Janukiškiams-240", nes Tarybų Lietuvos enciklopedijoje buvo rasta informacija, kad Janukiškiai rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėti 1773 m. Renkant medžiagą apie Janukiškių praeitį išsiaiškinta, kad Janukiškiai istoriniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėti 1715 m. Todėl buvo pakeistas šventės pavadinimas. Iš šio projekto lėšų įsigyta šventės organizavimo paslauga, projektorius, ekranas, garso aparatūra, vejapjovė.
Siekiant skatinti tėvų ir vaikų tarpusavio bendravimą, sudaryti sąlygas aktyviai ir turiningai praleisti laisvalaikį buvo surengtos sporto varžytuvės "Sportiškiausia šeima". Varžytuvėse dalyvavo per 20 šeimų. Bendruomeniečiai galėjo išmėginti savo taiklumą krepšinio baudų metimo rungtyje, mėtydami strėlytes į smiginio taikinį. Vyko lenktynės šokinėjimo kamuoliais, šeimos žaidė badmintoną, „mušė" futbolo baudinius. Netrūko aistrų ir azarto. Rungčių prizininkai buvo apdovanoti medaliais, o trys sportiškiausios šeimos gavo po Laimėtojo taurę. Po varžytuvių dalyviai buvo sočiai pamaitinti, kad atstatytų prarastas jėgas. Iš projekto lėšų įsigytas sporto inventorius, medaliai, taurės, futbolo vartai, vaikų sporto kompleksas.
2014 m. projekto veikla prasidėjo nuo kelionės į senąsias Lietuvos sostines Kernavę ir Trakus. Kelionės metu buvo proga ne tik pasigrožėti penkiais Kernavės piliakalniais ir didinga Trakų pilimi bei muziejų ekspozicijomis, bet ir dalyvauti edukacinėse programose „Gyvoji archeologija – kelionė į praeitį“, „Blynų programa“, „Naminės duonos kelias“. Kelionės metu bendruomenės nariai sužinojo apie Lietuvos istoriją, edukacinių programų metu išmoko daug naudingų dalykų.
Birželio 25 d. prasidėjo dieninė vaikų vasaros stovykla. Pirmą dieną vaikai pasiskirstė į komandas, sugalvojo joms pavadinimus ir išradingai prisistatė. Antrą dieną vyko į Šakių jaunimo kūrybos ir sporto centro baseiną, po to aplankė Zyplių dvarą, kalbininko Jono Jablonskio tėviškę-muziejų. Stovyklos metu vaikai mokėsi dekupažo, puošybos, dailės, lipdyti iš molio. Šoko, dainavo, vaidino. Sukūrė filmuką apie tai ką jie veikė ir jį parodė stovyklos uždarymo metu. Susitikimo su Šakių bendruomenės pareigūne Aušra Mockevičiūte metu vaikai prisiminė savo teises ir pareigas.
Tačiau labiausiai visiems patiko Šakių sporto klubo „Audra“ vedami „Rytų kovos menų ir savęs pažinimo“ mokymai. Kiekvieną dieną vaikai susipažindavo su vis kita dvikovinio sporto šaka: bušido, MMA džiudžitsu, aikido, dziudo. Sužinojo, kad rytų kovos menai skirti ne nuskriausti, o apginti silpnesnį. Paskutinę mokymų dieną sporto klubo „Audra“ prezidentas Kęstutis Smirnovas su dukra Julija vedė sportines varžybas, su vaikais žaidė įvairius žaidimus, vėliau vyko geriausių sportininkų apdovanojimas. Atsisveikinimui ir atsiminimui apie sportišką savaitę klubo „Audra“ vadovas stovyklautojams padovanojo po knygą „Siekiant kūno ir sielos harmonijos“. Iš projekto lėšų įsigyta: buities prekės, kanceliarinės prekės, priemonės keramikos darbams, dekupažo prekės, suvenyrai, kelionės organizavimo ir transporto paslaugos.
Šių metų liepos 19 d. Janukiškių bendruomenės jaunimas susiruošė į iškylą baidarėmis „Knygnešių keliais“. Baidarėmis buvo plaukiama Šešupės upe per kurią knygnešiai iš Mažosios Lietuvos atgabendavo lietuvišką spaudą ir knygas. Buvo apsilankyta Kudirkos Naumiestyje, Slavikuose, Sudarge. Tai vietovės, kuriuose gyveno ir savo veiklą vystė daug knygnešių. Iškylos metu bendruomenės jaunimas sužinojo apie lietuviškos spaudos draudimo metus ir kaip Šakių krašto knygnešiai, nebijodami nei kalėjimo, nei gresiančio trėmimo į Sibirą, gabeno ir platino lietuvišką spaudą.
Galutinis iškylos maršruto taškas - Sudargas, vietovė kurioje gyveno ir knygnešių veiklą koordinavo knygnešių tėvu vadinamas Martynas Sederevičius. Čia juos pasitiko Sudargo bendruomenės centro pirmininkė Alberta Dragūnaitienė su bendruomenės aktyvu. Susitikimo metu buvo pasidalinta gerąja patirtimi rašant ir vykdant projektus, sužinota apie Sudargo ir jo gražiųjų piliakalnių istoriją, knygnešių veiklą lietuviškos spaudos draudimo metu. Iš projekto lėšų įsigytos spintos, rytų kovos menų ir savęs pažinimo mokymų, baidarių nuomos, maitinimo, baseino nuomos, konsultavimo, nuotraukų gamybos, transporto paslaugos.
„Parama, gauta per projektą – tai ne tik materiali jo išraiška. Tai yra ir turtas, kuris suartina, sutelkia bendruomenės žmones pabūti kartu, pajusti vienas kito šilumą, artumos gerumą. Šito taip pat reikia nuolatos mokytis, nes tai yra bendrystės vertybių vertybė, palaikanti mus visose gyvenimo situacijose. Tuo ir svarbus mums šis projektas. Projektas atokaus, bet gyvybingo kaimo“,- baigus įgyvendinta kalbėjo centro pirmininkas Arvydas Babušis.
{vsig}naujienos/14-12-08{/vsig}