„Šerenta“ įgyvendino projektą

Kidulių jaunimo ekologinis klubas „Šerenta“ įgyvendino projektą „Vaistažolininkystės raida Suvalkijos etnografiniame regione: nuo XIX amžiaus etnopaveldo dvaruose iki šiuolaikinių inovatyvių vaistinių augalų auginimo ir augalinės žaliavos paruošų technologijų pritaikymo Kidulių bendruomenėje“ (ŠAKI – LEADER-1C-M-7-12-2020).
Projektas vykdytas be partnerių pagal VPS 2 prioriteto priemonę „Vietos projektų pareiškėjų ir vykdytojų mokymas, įgūdžių įgijimas“, kodas LEADER-19.2-SAVA-3.
Projektas finansuotas EŽŪFKP ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis ir paramai skirta suma - 7078, 16 euro.
Per visą projekto įgyvendinimo laiką buvo pasiekti Vietos projekto tikslai: skatinti Kidulių jaunimo ekologinio klubo „Šerenta“ ir Kidulių bendruomenės centro „Vinkšnupis“ narių aktyvumą ir motyvaciją bendruomeniniam verslumui, stiprinti gebėjimus, suteikiant papildomas žinias ir kompetencijas, siekiant padidinti bendruomeniškumo jausmą ir norą telktis bendros gerovės kūrimui. Projektas suteikė nuostabią galimybę bendruomenės žmonėms, besidomintiems vaistažolininkyste, ekologija, jos teikiama nauda, dalyvauti įdomiuose mokymuose, kuriuos vedė kompetentingi, patyrę ir savo profesinėje srityje nusipelnę žmonės, kurių autoritetas dar labiau skatino projekto dalyvius betarpiškai bendrauti ir gauti kuo daugiau atsakymų į juos dominančius klausimus.
Tad įvairiausi mokymai ir paskaitos, praktiniai bandymai ir išvykos svetur praturtino žmones žiniomis apie vaistinius (aromatinius) augalus nuo vienuolynų sodų iki dvarų daržų XIX – XX a. Lietuvoje, apie perspektyvius vaistinius augalus Suvalkijos etnografiniame regione, apie XXI a. žolininkus, apie Šakių rajono dvarų kulinarinį etnopaveldą ir dar daug daug mažų ir didelių dalykų, iki šiol buvusių paslaptimis, o projekto dėka tapusių tiesiog žiniomis, formuojančiomis kryptį ir vedančiomis pirmyn.

Vietos projekto uždavinys suorganizuoti 15-kai Kidulių jaunimo ekologinio klubo „Šerenta“ ir Kidulių bendruomenės centro „Vinkšnupis“ bendruomenės narių mokymų ciklą – išpildytas ir “kvepia” Kidulių dvaru. Kodėl kvepia dvaru?
Todėl, kad mokymų metu bendruomeniečiai gilinosi į Lietuvos ir pasaulio vaistažoles, kurios kaupia kvapius eterinius aliejus. Jie mokinosi atpažinti vaistažoles iš kvapo, uostydami įvairius eterinius aliejus. Mokymus vedė puiki UAB "Kvapų namai" lektorė Vilma Merkaitytė. Lektorė su projekto dalyviais mielai dalinosi ilgamete patirtimi ir su kvapiaisiais eteriniais aliejais susijusiais atradimais.
Vertingiausios vaistažolės yra šviežios, šaldytos, fermentuotos ar džiovintos, tačiau iš jų išgauti eteriniai aliejai teikia ne tik malonius pojūčius, bet ir yra naudojami gydymosi tikslais ir kuriant kvapus.
Ir štai projekto kulminacija - 15 projekto dalyvių kūrė Kidulių dvaro kvapą! Ir sukūrė 15 skirtingų kvapo versijų. Kvapo kūrėjai pajuto, koks gali būti kvapnus ir malonus, tačiau sudėtingas kvapo kūrėjo darbas. Iš 30 specialiai parinktų eterinių aliejų jie kūrė 19 a. Kidulių dvaro kvapą.
Galiausiai kūrimo dirbtuvėse buvo išrinkti 2 kriterijus ir mokymų dalyvių uosles atitinkantys kvapai. Bet reikėjo vieno! Ir štai po šito kvapnaus, bet nelengvo darbo, buvo išrinktas vienas!!!
Nėra didesnio džiaugsmo, kaip sukurtą 19 a. Kidulių dvaro kvapą pristatyti 21 a. Kidulių dvaro puotoje visiems svečiams, kvapo skonį paryškinant pasakojimais iš 19 a. dvaro gyvenimo, baltų pirštinaičių ir nosinaičių kvėpinimo istorijomis, kvapų gundymo galių pikantiškomis detalėmis...
Ir kai dar Kidulių dvaro kvapą pristato dvaro ponios, kurių aprėdai nei akimirkai neleidžia suabejoti jų noru tikrai turėti savo dvaro kvapą – kvapas tikrai tampa Kidulių dvaro kvapu!
Puikiosios dvaro damos ir kiti projekto vykdytojai dėkoja Šakių krašto VVG už galimybę panirti į žolių ir žolynėlių pasaulį, kuris kasdien yra taip arti, bet kartu ir toli – nes yra toks sudėtingas, nepažįstamas ir paslaptingas. Gražią rugsėjo 11 dienos popietę šiam kvapui pasklidus dvaro menėje visiems svečiams tapo aišku – och, kaip tos dvaro paslaptys kvepia!
O mums belieka pasidžiaugti, kad žmonės pasitiki bendryste su VVG, plačiomis galimybėmis ir specialistų pagalba, ir sakom – kvepėkit savo sukurtu kvapu, kvepėkit savo krašto istorija, kvepėkit pagarba tradicijoms ir papročiams, kvepėkit nenuilstamumu dirbti, kurti ir ieškoti! Ir rašykit kvepiančius laiškus!
O VVG specialistai skubės į pagalbą kiekvienam!

Džiaugiuosi pirmoji Kidulių dvaro kvapą pajutusi – Rima Rauktienė