ŠERENTOS VYKDOMO PROJEKTO ESMĖ – MOKYTIS

042021 m. gegužės 22 d. Kidulių jaunimo ekologinio klubo „Šerenta“ ir Kidulių bendruomenės „Vinkšnupis“ nariai dalyvavo jau trečiuose projekto „Vaistažolininkystės raida Suvalkijos etnografiniame regione: nuo XIX amžiaus etnopaveldo dvaruose iki šiuolaikinių inovatyvių vaistinių augalų auginimo ir augalinės žaliavos paruošų technologijų pritaikymo Kidulių bendruomenėje“ (ŠAKI – LEADER-1C-M-7-12-2020) mokymuose. Projektas vykdomas pagal VPS 2 prioriteto priemonę „Vietos projektų pareiškėjų ir vykdytojų mokymas, įgūdžių įgijimas“, kodas LEADER-19.2-SAVA-3. Jų tema: „Vaistažolių auginimo ir vaistinės augalinės žaliavos ruošimo technologijos, naudojant saulės energiją“. Ir nors formaliai projektas vykdomas be partnerių, įdomūs, žinių trokštantys žmonės,- visada susiras draugų, bičiulių ar kolegų, kurie maloniai priims, savo žiniomis ir patirtimis pasidalins ir taip praturtins mokytis norinčius. Tad šie mokymai ir buvo išvažiuojamieji.
Projekto dalyviai važiavo į Varėnos rajono savivaldybę, į Panaros kaime gyvuojančią Pilnų namų bendruomenę, kurioje jau nuo 2005 metų veikia ekologinis vaistinių ir prieskoninių augalų ūkis. Projekto dalyviai susipažino su bendruomenės veiklomis ir istorija. Šios bendruomenės misija susijusi su pagalba priklausomybių turintiems asmenims, todėl neišvengiamai buvo kalbama apie darbo auginant augalus teikiamą naudą ir jo poveikį norint atsikratyti įvairių priklausomybių. Kaip ir visi šio projekto mokymai, šie buvo irgi labai tikslingi, nes jų metu moksliškai pagrįstos vaistažolių auginimo technologijos projekto dalyviams buvo parodytos praktiškai. Pranešimus skaitė trys aukščiausiojo lygio savojo dalyko žinovai, kurie nuo teorijos dalyvius perkėlė į darbą mažomis grupelėmis.

Dalyviai susipažino su Panaros bendruomenės ekologiniu vaistažolių ūkiu, pamatė, kaip auginami vaistingieji augalai, taip pat pamatė bendruomenės įrengtą vaistažolių ūkio Herbariumą – vaistinių augalų kolekciją, sužinojo, kaip gaminamos bendruomenės arbatos ir prieskoniai. Smulkiai susipažino su bendruomenėje naudojama vaistažolių džiovinimo technologija ir vienintele Lietuvoje džiovykla su saulės kolektoriumi.
Panaros vaistažolių ūkis – aplinkai palankaus ūkininkavimo Dzūkijos nacionaliniame parke geros praktikos pavyzdys. Projekto dalyviai turėjo galimybę sužinoti apie šio ūkio steigimo pradžią, jo kūrimo eigą, plėtros poreikius, problemas ir atlieptus visuomenės poreikius naudoti Lietuvoje užaugintus vaistinguosius augalus kaip arbatžoles, prieskonius ar vaistinguosius augalus.
02Juk ne veltui senovės išminčiai sako, kad arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintis. Tad pajuokavus, jog skaniosios Panaros vaistažolių arbatos pabudino mintis, galima patikėti, kad mokymų metu gautos žinios, pamalonintos gardžiu dzūkiškų vaistažolių aromatu, prisidės prie projekto dalyvių kompetencijos, padės sėkmingai pradėti ir tęsti vaistažolių auginimo tradicijas, pritaikyti vaistinių augalų auginimo ir augalinės žaliavos paruošų technologijas Kidulių bendruomenėje. Tokie mokymai ir susitikimai su patyrusiais žiniomis ir brandžiais noru dalintis žmonėmis užtikrina didesnes galimybes savoj kasdienybėj imtis dar nepažintų sričių ir dar nebandytų veiklų.
Išvažiuojamųjų mokymų metu aplankytas ne visiems projekto dalyviams iki tol žinomas vaistažolių auginimo ūkis tapo verslumo, atkaklaus, įdomaus ir vertingo darbo pavyzdys, padėsiantis Kidulių bendruomenės nariams sustiprėti, tapti labiau motyvuotais, pasitikinčiais savo jėgomis ir siekiančiais savosios gyvenamosios vietovės gražinimo ir turtinimo, auginant kūnui ir sielai gelbstinčius augalus – vaistažoles.
Bendradarbiavimas šiame projekte su Vytauto Didžiojo universitetu, Botanikos sodo mokslininkais, prof. Onute Ragažinskiene – suteikia pasitikėjimo savimi ir tikėjimo projekto mokymų metu gautomis naudomis.
Šių mokymų metu bendruomenės nariai įsitikino, kad labai svarbu yra pati idėja, siekis, žinios, bendruomeniškumas, noras pažinti ir mokytis visą gyvenimą.
Projekto dalyviai tiki, kad prie žiniomis pagrįstos idėjos įgyvendinimo prisidės ir kiti Kidulių bendruomenės nariai ir palaikys idėją tapti verslesniems ir auginti vaistinguosius ir prieskoninius augalus savo šeimos ūkeliuose ir ūkiuose, rinkti vaistinę žaliavą iš laukinės gamtos - iš miškų ir miškelių, užliejamų Nemuno pievų, iš žemės ūkio poreikiams nenaudojamų Kidulių krašto pievų ir pievelių... O jau Kidulių krašto gamta tikrai gali kiekvienam ją mylinčiam, pažįstančiam ir gerbiančiam pripildyti puodelius ramybės upėmis, geromis nuotaikomis, pušų ošimu, jaunyste, levandų istorijomis, braškių kadriliais, kaleidoskopais ir afroditėm... Šitie visi pavadinimai – tai naujųjų bičiulių iš Panaros vaistingųjų arbatų vardai... Bet Kidulių žmonių fantazija ir kūrybingumas gali leisti bendruomenei suspindėti dar įdomesniais arbatžolių vardais – kad tik žolelių būtų...
Šito visiems žingeidiems Kidulių žmonėms ir linki -

Šakių krašto VVG

Zenklai

01 03 05