Apie Veršių bendruomenę kalba vis didėjanti nuveiktų darbų kraitė

Jau antrą dešimtmetį pradėjęs skaičiuoti Veršių bendruomenės centras – vienas aktyviausių rajone. Tokiu jį tituluoti galima sprendžiant vien iš to, kiek per keletą pastarųjų metų centro aktyvo dėka įgyvendinta įvairių projektų, pritraukta įvairių fondų investicijų miestelio gerovei didinti. Tai puikus pavyzdys, kaip net ir nedidelio kaimo aktyvūs žmonės sugeba gerinti savo gyvenimą.

2003 metų balandžio 15 dienos steigiamajame Veršių bendruomenės centro susirinkime buvo aptarti ir patvirtinti kuriamos visuomeninės organizacijos įstatai, o jau gegužės 13 dieną Veršių bendruomenės centras įregistruojamas Šakių rajono savivaldybėje. Buvo suburta centro valdyba, išrinktas pirmininkas. Centras iškart tapo labdaros ir paramos teikėju bei gavėju.

Pirmus penkerius metus bendruomenės centro veikla buvo siaura, trūko narių aktyvumo. Apsiribota kultūrinių renginių organizavimu, bet jau 2006 metais įgyvendintas ŽŪM finansuotas projektas „Bendras darbas – skambi pabaigtuvių daina", o 2008 metais -„Geras kaimynas – vargai nebaugina". Šie projektai buvo skirti kaimo švenčių organizavimui. Įgyvendinant projektą „Geras kaimynas – vargai nebaugina" veikla susieta su Veršių bendruomenės centro veiklos penkerių metų sukakties paminėjimu organizuotoje vasaros šventėje.

Na o vienu didžiausių centro gyvavimo pradžios nuopelnų galima laikyti buvusios pirmininkės Julijos Bingelienės ilgą „kovą“ dėl kelio Veršiai – Sintautai išasfaltavimo. Taip pat jos iniciatyva buvo įruoštos šarvojimo patalpos - svarbiausia paslauga kiekvienai bėdos ištiktai kaimo šeimai.

Pastaruosius keletą metų centras didelį dėmesį skiria jaunimo užimtumo organizavimui, gyvenamosios aplinkos, kaimo įvaizdžio gerinimui, bendruomenės patalpų įruošimui, techninės bazės stiprinimui, gyventojų informavimui (centro lėšomis leidžiamas informacinis laikraštukas „Laisviečiai"). Aktyviai dalyvaujama įvairioje projektinėje veikloje, dirbama pagrindinėmis kryptimis: švietimo, sveikatos klausimais, sporto, infrastruktūros gerinimo, kultūrinių renginių organizavimo.

Per 2008 - 2013 metų laikotarpį Veršių bendruomenės centras įgyvendino net 27 įvairius projektus ir programas. Masinės sportinės ir kultūrinės veiklos propagavimui, laisvalaikio užimtumui vasaros metu organizuoti, atitraukiant jaunimą nuo žalingų įpročių ir nusikalstamos veiklos, vyko projektas „Krepšinio turnyras Veršių bendruomenės taurei „LAISVĖ 2008" laimėti“. Šis projektas tapo tradiciniu, vyko visais metais iki 2013-ųjų.

Trejus metus nuo 2008 metų vyko projektas „Mergaičių mokykla", jo metu 17 mergaičių įgijo žinių apie paauglių lytinį brendimą, plačiau susipažino su asmens higienos reikmenimis. Projekto metu buvo bendraujama ne tik su mergaitėmis, bet ir su jų mamomis, kurios susitiko su moterų namų – krizių centro vadove Daiva Dovyde, psichologe bei kitais medicinos specialistais. Čia išklausė patarimų, kaip rasti artimesnį, nuoširdesnį ryšį mamoms su paauglėmis. Parodėlė „Asmens higienos priemonės" supažindino mergaites su naujausiomis ir efektyviausiomis higienos priemonėmis.

Nemaža Veršių bendruomenės centro narių dalis yra senyvo amžiaus, todėl išskirtinis dėmesys skiriamas ir šios kartos gyventojų švietimui sveikatos klausimais. Projekto „Saulės šviesa – gyvybės šaltinis" (2008 m.) metu įsigytas prietaisas BIOPTRON, gyventojai buvo supažindinti su jo taikymu įvairiems susirgimams gydyti (Bioptron šviesa padeda kur kas greičiau išgydyti išbėrimus, pašutimus, stomatitą, ausų, gerklės ir sąnarių uždegimus, kosulį, bronchitą, odos bei grybelines ligas, kraujosruvos išnyksta gerokai greičiau, o šviesa stimuliuoja viso organizmo veiklą).

Projekto „Netradicinė medicina ir sveikata" (2009 m.) metu įsigytas elipsinis treniruoklis, gyventojai supažindinti, kaip juo naudotis, koks poveikis organizmui. Projekto „Sveikas žmogus – veikli visuomenė" (2011 m.) metu buvo įsigytas inhaliatorius, gyventojai supažindinti su jo pritaikymo ir naudojimo galimybėmis bei poveikiu įvairių kvėpavimo takų ligų gydymui. Vyko įvairūs susitikimai, jų metu buvo pristatytas Dorn-Breuss metodas ir Folio diagnostika. Susitikimų metu gyventojams buvo pritaikoma Folio diagnostika, atliekamas stuburo masažas; pristatyti FOREVER produktai, kurie gaminami naudojant natūralias alavijų sultis, bičių produktus (tai įvairūs maisto papildai, arbatos, vitaminai suaugusiems ir vaikams, odos priežiūros priemonės, asmeninės higienos priemonės, kosmetika).

Vyko nemažai įvairių popiečių, kurių metu buvo mokomasi rišti verbas, karpyti snaiges ir kitas grožybes (mokė vietos tautodailininkė Elena Kudirkienė), klausytasi poetės Ritos Mockeliūnienės eilių, grožėtasi jos meniniais darbais bei vietos gyventojų rankdarbiais. Įgyvendinant projektą „Stipri bendruomenės bazė – puikios veiklos garantas" (finansavo ŽŪM 2011-2012 metais), įsigyti baldai, žaliuzės, biuro technika. Iš projekto „Jaukūs bendruomenės namai", kuriam finansavimą skyrė centrinė Kredito Unija ir Zanavykų bankelis bei rėmėjai „Šakių hidrotechnika", lėšų buvo suremontuotos bendruomenės patalpos, kuriose galima organizuoti įvairius renginius.

Nuo 2010 metų Veršių bendruomenės centras organizuoja dienines stovyklas vaikams. Jų metu vaikus suburia įvairūs meniniai, sportiniai užsiėmimai, ekskursijos po Lietuvą. 2010 ir 2012 metais stovyklų organizavimui lėšas skyrė Šakių r. savivaldybė. 2011 metais stovyklai organizuoti buvo gautos lėšos pagal Šakių krašto vietos plėtros strategiją „Gyvensenos kokybės gerinimas Šakių rajono kaimo vietovėse" pagal projektą „Dieninė stovykla „Čia mano kraštas““ (bendra projekto vertė 56 250 Lt).

Dieninės stovyklos metu buvo užtikrinta galimybė visiems dalyviams giliau pažinti savąją kultūrą, jos reiškinių įvairovę, etninės kultūros paveldo išsaugojimą bei gyvosios tradicijos tęstinumą, buvo ugdoma brandžios tautinės savimonės asmenybė. Trijose kaimiškose vietovėse po septynias dienas trukusiose stovyklose net 80 vaikų nuo 7 iki 18 metų poilsiavo, žaidė, pramogavo ir mokėsi. Stovyklos metu vyko kankliavimo ir grojimo lumzdeliais, dekupažo, vilnos vėlimo mokymai - užsiėmimai, 3 pažintinės ekskursijos po Lietuvą, medžio skulptūrų kūrimas. Stovyklos darbui, mokymams organizuoti buvo įsigyta įgarsinimo įranga, nešiojamas kompiuteris, video projektorius, spausdintuvas, video kamera, fotoaparatas, kanklės, lumzdeliai, mediena ir kitos prekės.

Tokia pat parama gauta ir 2013 metais projektui „Dieninė stovykla „Čia mano kraštas" 2". Jos metu stovyklautojai gamino įvairius darbelius iš popieriaus, molio, džiovintų augalų, vilnos, karoliukų: vaikų rankelėmis buvo sukurtos įvairiaspalvės gėlės, sveikinimo atvirukai, įvairūs auskarai bei apyrankės, o taip pat ir daug kitokių nuostabių dekoracijų, gražių daikčiukų. Visus ypač stebino piešiniai ant vandens, šilko, o taip pat dabinamos mokyklėlės koridoriaus sienos. Jose atgijo įvairiaspalvės gėlės, kurios čia susirinkusiems mokinukams visada primins vasarą.

Dekupažas taip pat daug kantrybės pareikalavo iš stovyklautojų, gerą pusdienį vaikai mokėsi kurti filmus. Šiose pamokėlėse vaikai sužinojo, kad viską, kas mus supa dabar ir jei tai užfiksuosime vaizdo kamera, fotoaparatu ar net paprasčiausiai telefonu, po keliolikos metų taps labai vertinga mūsų gyvenimo istorija. Todėl stovyklautojai turėjo galimybę patys filmuoti, buvo mokomi filmuotą medžiagą apdoroti kompiuteriu ir sukurti trumpą filmuką. Visų šių gudrybių mokė buvęs šios mokyklos mokinys Viktoras Jurčenko.

Stovyklos metu vaikai susipažino su rytų kovos menais, kurių mokė Šakių sporto klubo „Audra" mokytojai. Vaikai išmoko, kaip taisyklingai ir saugiai atlikti kūlverstį, kaip apsisaugoti nuo įvairių smūgių, kaip saugiai parkristi ir daug kitų dalykų. Taip pat vaikai dar žaidė kvadratą, krepšinį, tinklinį, spardė futbolo kamuolį, mosavo badmintono raketėmis, mėtė kamuoliukus, sukiojosi ant diskų, šokinėjo per virvutes ir žaidė kitus žaidimus, saulėtomis dienomis maudėsi naujai sutvarkytame tvenkinyje ir kitaip pramogavo.

Buvo ekskursija ir į Klaipėdos jūrų uostą, susipažinta su jo veikla ir galimybėmis, apžiūrėti kruiziniai laivai. Mažieji stovyklautojai aplankė iškamšų muziejų Karklėje, gamtininkų centrą „Mini Zoo". Didesnieji stovyklautojai žaidė dažasvydį Naisiuose, aplankė Baltų dievų muziejų, Naisių žirgyną. Visi stovyklautojai turėjo galimybę pažaisti Palangos pajūryje, pasigrožėti jūra nuo tilto.

2011 metais ir buvo pradėtas įgyvendinti ir pakankamai solidus finansine prasme projektas „Viešosios infrastruktūros gerinimas Veršių kaime" (projekto vertė 426 098 Lt). Bendruomenės centro valdyba tikisi, kad sutvarkydami tvenkinio pakrantes ir teritoriją, įrengdami poilsio ir laisvalaikio zoną, taip pagerino Veršių kaimo gyventojų poilsio ir kultūrinio gyvenimo sąlygas, sustiprino materialinę techninę bendruomenės centro bazę, padidino Veršių kaimo gyvenamosios aplinkos patrauklumą, tuo pagerino kaimo viešąją infrastruktūrą. Tikimasi, kad projektas prisidėjo prie Marijampolės regiono plėtros, tuo pagerindamas Šakių savivaldybės kaimiškos Veršių vietovės infrastruktūrą. Juk ši vietovė – tikras lygumų kraštas ir grožio oazes jai reikia susikurti pačiai, nes gamta yra apdovanojusi tik neaprėpiamų horizontų žavesiu.

Už projekto lėšas buvo įsigytas teritorijai prižiūrėti sodo traktorius, vejapjovė bei krūmapjovė, įrengta pavėsinė renginių organizavimui, sutvarkyta tvenkinio pakrantė bei teritorija, ji apželdinta daugiamečiais augalais, įruoštas paplūdimys, tinklinio aikštelė, vaikų žaidimų aikštelės. Šiuo metu projektas jau užbaigtas, sutvarkyta zona pristatyta gyventojams per kraštiečių susitikimo šventę „Čia pavasariai skaičiuoja mums metus". Sutvarkytoje zonoje laiką leisti jau pamėgo jaunimas: žaidžia paplūdimio tinklinį, maudosi tvenkinyje, mažyliai laipioja žaidimų aikštelėse, supasi sūpynėse. Tinklinis pastaruoju metu „įsisiūbavo“ tiek, kad futbolas tapo neįdomus, o tradicinė futbolo taurė buvo „iškeista“ į paplūdimio tinklinio taurę „LAISVĖ 2013". Šiai taurei laimėti ir buvo organizuotos varžybos šventės metu.

Kastyčio Kaminsko iniciatyva tvenkinys įžuvintas. Kraštiečių susitikimo „Čia pavasariai skaičiuoja mums metus" metu centras minėjo savo mažą dešimties metų jubiliejų. Po nuotaikingo ir įspūdingo Mariaus Jampolskio ir Irūnos Puzaraitės bei vaikų popchoro „O lia lia", vadovaujamo Laimos Lapkauskaitės, koncerto už įvairius nuopelnus bendruomenei buvo padėkota gyventojams, įteikiant jiems jubiliejines pasagėles bei padėkos raštus. Apžvelgiant dešimties metų darbus, buvo išdalinta dar kelios dešimtys mažų pasagėlių, kad jos žmonėms ir jų namams atneštų nors kruopelę laimės ir gėrio už jų nuoširdžią pagalbą bendruomenei.

Už galėjimą įgyvendinti tokios apimties projektus Veršių bendruomenės centras dėkingas Šakių krašto vietos veiklos grupei, o taip pat ir Šakių savivaldybei bei merui Juozui Bertašiui už suteiktą koofinansavimą.

2012 metais Veršių bendruomenės centras dalyvavo Marijampolės Europos informacijos centro – Europe Direct vykdytame projekte „Kas esame ir kur einame?". Projekto tikslas buvo pademonstruoti visuomenei sėkmingą buvimo Europos Sąjungos piliečiais patirtį – sukurti videofilmą apie konkrečius pavyzdžius, kaip Marijampolės regiono gyventojai sėkmingai įgyvendina ES projektus. 2012 metų pavasarį prasidėjusio projekto metu buvo aplankyta keletas Marijampolės apskrities sėkmingai besitvarkančių ir pilietiškai mąstančių įstaigų ar organizacijų, visų susitikimų metu buvo renkama medžiaga videofilmui, pristatančiam Marijampolės regiono sėkmės pavyzdžius.

Šio filmo herojais tapo Marijampolės Šv. arkangelo Mykolo bazilika, Veršių kaimas Šakių rajone, Sūduvos (Suvalkijos) kultūros centras Vilkaviškio rajone, Kazlų Rūdos kultūros centras, Vaikų vasaros stovykla „Gintaras" Kalvarijos savivaldybėje bei Tautkaičių kaimo bendruomenė.

Veršių bendruomenės centro pirmininkės Laiminos Auštrienės pateikta informacija ir nuotraukos

{vsig}naujienos/14-01-29{/vsig}