Veršių bendruomenės moto – traukinys miegančių nelaukia

Sintautų seniūnijos Veršių kaimo bendruomenės centro aktyvas neseniai baigė įgyvendinti projektą „Viešosios infrastruktūros gerinimas Veršių kaime“ pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonę „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ (LEADER metodu). Paramos lėšos sudarė 383 488 litų.

Šiandien visi projektiniai darbai jau baigti, sutvarkyta visa būtina dokumentacija. Tačiau iki to eita ne vienerius metus – planuota, gludinta projekto idėja, rengta paraiška. Ir štai – pabaiga, gerokai pakeitusi bendrą viso Veršių kaimo centro vaizdą.

„Sutvarkyti teritoriją prie tvenkinio idėja kilo apie 2005-2006 metus, nes ši teritorija yra gyvenvietės centre, jokio kito vandens telkinio, kuriame būtų galima išsimaudyti ar prie jo pailsėti, vietos gyventojai neturėjo. Gyvenvietės poilsio ir laisvalaikio zonos įrengimo idėja jau buvo iškelta ir kuriant Šakių krašto integruotos vietos plėtros strategiją 2007 metais. Įgyvendinti šią idėją ilgą laiką trukdė nesutvarkyti žemės dokumentai, savivaldybės atstovų pažadai sutvarkyti juos ilgai buvo tik pažadai, be jokio rezultato. Na o prasidėjus strategijos įgyvendinimui, vėl varstėme savivaldybės kabinetų duris dėl žemės dokumentų sutvarkymo. Pavyko - paskelbus kvietimą teikti paraiškas Nr. 2, žemės dokumentus jau turėjome, tad beliko paruošti tik projekto paraišką“,- visą šio projekto eigą nuo idėjos iki pabaigos šiandien prisiminė projekto vadovė Laimina Auštrienė.

Šios idėjos viena ji nepasisavino - projekto idėja jau sena, kilusi iš bendruomenės narių, vietos gyventojų. Tik jos pateikimas paraiškoje ir projekto įgyvendinimas gulė ant pirmininkės L. Auštrienės ir pavaduotojo Romo Miliaus pečių. Gavus palaiminimą projektui įgyvendinti ir paramos iš ES fondo garantiją, buvo sutvarkyta tvenkinio pakrantė, padaryta prieiga prie vandens papilant žvyro ir smėlio. Tai leidžia gyventojams vasaros metu išsimaudyti, turiningai praleisti laisvalaikį, pabendrauti, vaikams pažaisti. Buvo sutvarkyta kaimo centro teritorija,  įrengta laisvalaikiui leisti ir poilsio zona:  tinklinio aikštelė, vaikams žaidimų aikštelė, suoliukai poilsiui. Išklotas trinkelėmis takas, aikštelė ir plytelėmis išklota vasaros scenos pakyla renginių organizavimui.

Teritorijos apželdinimas daugiamečiais augalais suteikia jaukumo, pagerina vietovės estetinį vaizdą, formuoja patrauklų Veršių kaimo įvaizdį. Vasaros metu čia susirenka nemažai jaunimo, vaikų, o ir garbaus amžiaus vietos gyventojų, bei atvykusių pasisvečiuoti. Bendruomenės centras čia organizavo ir dieninės vasaros stovyklos vaikams užsiėmimus, kuriuose dalyvavo ne tik Veršių kaimo vaikai, bet ir vaikai iš įvairių Šakių savivaldybės vietovių bei kaimyninių savivaldybių. Stovykla vyko įgyvendinant projektą „Dieninė stovykla „Čia mano kraštas“ 2“ (per Šakių krašto vietos veiklos grupę). „Čia centras organizuoja ir įvairias šventes vaikams: „Jaunųjų spartakiada“ (vaikams iki 7 metų), sportines paplūdimio tinklinio varžybas (pagal projektą „Sportuojanti LAISVĖ 2013“, savivaldybės paramos lėšos)“- vardino atgimusio kaimo centro privalumus L.Auštrienė.

Nuo 2008 metų šis bendruomenės centras jau įgyvendino apie 30 įvairių projektų iš įvairių fondų. Pastaruoju metu, pasinaudojus Šakių krašto vietos veiklos grupės suteikta galimybe pretenduoti į ES paramą pagal LEADER programą, įgyvendinti trys projektai: „Dieninė stovykla „Čia mano kraštas““ (parama 45 000 Lt, savivaldybės dalis 6 630 Lt, savanoriškas darbas – 4 620 Lt; Bendra vertė – 56 250 Lt); „Viešosios infrastruktūros gerinimas Veršių kaime“ (parama 383 488 Lt, savivaldybės dalis 35 012 Lt, žemės vertė – 7 598 Lt; bendra vertė – 426 098 Lt); „Dieninė stovykla „Čia mano kraštas“ 2“ (parama – 45 000 Lt, savivaldybės dalis 11 250 Lt; bendra vertė – 56 250 Lt). Pastarasis projektas dar ne iki galo baigtas.

Veršių bendruomenės centras – vienas nedaugelių rajone, kuris puola naudotis net menkiausia galimybe paramai iš kurio nors paramos fondo gauti. „Tupinčių traukinys nelaukia“ – kodėl atsiradus galimybei, nepasinaudoti, juk kaimo atskirtis ir taip didelė nuo miesto. Ką mato eilinis kaimo žmogelis? Bendruomenė ir turėtų pasirūpinti, kad vietoje būtų nors patrauklesnė gyvenamoji aplinka, organizuojama veikla, jaunimo užimtumas“,- taip šiandien kalba centro vadovė L.Auštrienė.

Tad puikiai dirbančio bendruomenės aktyvo minčių, darbo, pastangų dėka, be minėtos teritorijos sutvarkymo, iki tol sutvarkytos bendruomenės centro patalpos, įsigyta medicininės įrangos, treniruoklių, sportinio inventoriaus, įsigyti baldai, biuro įranga, įgarsinimo įranga, technika teritorijos tvarkymui, organizuoti įvairūs susitikimai, mokymai, užsiėmimai, šventės, varžybos, išvykos, stovyklos vaikams. Sutvarkytose patalpose bendruomenės nariai švenčia savo šeimos šventes, pasinaudoja ir mirus artimajam. Kita įranga ir inventoriumi naudojasi pagal poreikį.

Jai ypač smagu, kad atkampūs kaimeliai tik aktyvių bendruomenių dėka pritraukė bent kiek pinigėlių įvairioms veikloms įgyvendinti, nes pagrindinės ES paramos lėšos atkeliavo į rajono miestelius, ypač dvarus, didžiuosius kultūros centrus, seniūnijų centrus. „Besibaigianti strategija buvo paruošta gerai, prasminga, nes į kaimus buvo pritraukta daug lėšų; reikėjo tik sugebėti jomis pasinaudoti tinkamai. Manau, kad mums tai pavyko“,- dalinosi mintimis L.Auštrienė.

„Tačiau atskirtis tarp miesto ir kaimo vis didėja, nors ir kaip besistengtume. Mokyklos uždarinėjamos, laisvalaikio salės uždarinėjamos, darbuotojų etatai mažinami, kaimai marinami. Šiek tiek dėl to gėda. Peršasi tokia išvada: jei gyventojų mažai, tai jiems nieko ir neduokime, atimkime nors ir mažiausią kibirkštėlę iš jų“,- kiek apgailestauja dėl nūdienos situacijos šalyje L.Auštrienė. Tuo pačiu patikino: ji ir Veršių kaimo aktyvas su nekantrumu laukia 2015-2020 metų vietos plėtros strategijos ir būsimų galimybių – pasinaudojus ES paramos lėšomis, dar labiau pagerinti gyvenimą savame Veršių kaime. Jau dabar bendruomenės aktyvo mintyse – projektai, susiję su verslumo skatinimu, darbo vietų sukūrimu.

Parengta pagal Veršių bendruomenės centro pateiktus duomenis ir nuotraukas. Daugiau nuotraukų - Fotogalerijoje

„manorajonas.lt“ inf.